500W Mirror Heater Round LED
500W Mirror Heater Round LED
£341.50
Ex Tax: £284.58
- Stock: In Stock
- Model: ES-50-MRBL
- Weight: 1.00kg
MRP: £689.83
2-in-1 Solution for Your Bathrooms
The stylish, frameless, Edensprite® mirror far-infrared heating panels are a perfect way to incorporate both a mirror and heater in your bathroom at a reduced running cost and without compromising on your established décor. This model includes an LED backlight, to create a comforting halo light around the heated mirror.
IP65 Rated for Durability: Perfect for Modern Bathrooms
With an IP65 rating, the Edensprite® mirror panels are dust-tight and protected against water sprays, ensuring exceptional durability. Their unique anti-misting properties and polished edges prevent rusting, keeping the mirror clean and looking brand new.
Strong and Sturdy Tempered Glass
Crafted using the latest technology, these mirrors feature a strong and sturdy tempered and toughened glass front, providing both reliability and sophistication. Upgrade your bathroom with an innovative Edensprite® mirrored far-infrared heater for a seamless and stylish heating solution.
500W Round LED Heater Technical Specifications
| Power Rated: | 500W |
| Voltage: | 220/240 |
| Amps: | 2.27-2.08 |
| Heating Coverage: | 7.35-8.33m² |
| Temperature Range: | 0/90°C |
| Overheat Protection: | 120/130°C |
| kWh Per Annum: | 1170 |
| Weight: | 13.7 Kg |
| Energy Transfer: | 98% |
All Edensprite® panels must be used in conjunction with a thermostat control system, they are not standalone heating panels, all panels supplied come with a certified A+ energy rating certificate.
Tags:
commercial
, residential
, mirror
, 500W
, far-infrared
, F-IR
, eco-friendly
, sustainable
, energy efficient
, solar PV compatible
, wall-mounted
, round
, LED backlight
,