250W Mirror Heater - Smart Wave LED
250W Mirror Heater - Smart Wave LED
£309.28
Ex Tax: £257.73
- Stock: In Stock
- Model: ES-250-MF
- Weight: 1.00kg
- Dimensions: 11.00mm x 450.00mm x 625.00mm
MRP: £481.48
Edensprite's® Most Innovative Heating Panel
The newest addition to the Edensprite F-IR mirror family, with an integrated LED ring light that is activated by a simple hand movement over the sensor, allowing you to control the light switch and choose between a warm or cool light. You can also control the light intensity by holding your hand in-front of the sensor to suit your preference.
IP65 Rated for Durability: Perfect for Modern Bathrooms
With an IP65 rating, the Edensprite® mirror panels are dust-tight and protected against water sprays, ensuring exceptional durability. Their unique anti-misting properties and polished edges prevent rusting, keeping the mirror clean and looking brand new.
Strong and Sturdy Tempered Glass
Crafted using the latest technology, these mirrors feature a strong and sturdy tempered and toughened glass front, providing both reliability and sophistication. Upgrade your bathroom with an innovative Edensprite® mirrored far-infrared heater for a seamless and stylish heating solution.
250W Smart Wave LED Heater Technical Specifications
| Power Rated: | 250W |
| Voltage: | 220/240 |
| Amps: | 1.65-1.13 |
| Heating Coverage: | 3.33-4.14m² |
| Temperature Range: | 0/90°C |
| Overheat Protection: | 120/130°C |
| kWh Per Annum: | 585 |
| Weight: | 4.8Kg |
| Energy Transfer: | 98% |
All Edensprite® panels must be used in conjunction with a thermostat control system, they are not standalone heating panels, all panels supplied come with a certified A+ energy rating certificate.
Tags:
commercial
, residential
, mirror
, 250W
, far-infrared
, F-IR
, eco-friendly
, sustainable
, energy efficient
, solar PV compatible
, wall-mounted
,