70W Aluminium Plinth Panel
70W Aluminium Plinth Panel
£82.06
Ex Tax: £68.38
- Stock: In Stock
- Model: ES-70-PLW
- Weight: 1.00kg
- Dimensions: 18.00mm x 500.00mm x 150.00mm
MRP: £170.85
Effortless Heating
Designed with convenience and style in mind, the 70 Watt Edensprite® Ultra-Slim Far-Infrared portable heater is perfect as a plinth heater for kitchens or tiled floor rooms as well as an under-desk heater, as it requires minimal installation, and can be daisy chained seamlessly.
Stylish and Safe Heating
With its sleek and simple design, this heater will effortlessly enhance the aesthetic of any room. Its robust and durable frame ensures stability. Not only does this heater provide a healthy direct heat, it has an overheat protection sensor to prevent injury or damage.
Energy-Efficient and Sustainable Heat
The 70 Watt far-Infrared Panel Heater boats an impressive energy-efficient performance. Helping you to save money on your energy bills and reduce your carbon footprint, making it an environmentally conscious alternative under-desk heater, compared to traditional electric convective heaters.
Rejuvenating Warmth
Utilising far-infrared technology to provide an even distribution of healthy heat, you can stay warm and cosy while enjoying the benefits of a modern and eco-friendly heating solution.
70W Plinth Heating Panel Technical Specifications
| Power Rated: | 70W |
| Voltage: | 220/240 |
| Amps: | 0.32-0.29 |
| Heating Coverage: | 2.8m² |
| Temperature Range: | 0/70°C |
| Overheat Protection: | 120/130°C |
| kWh Per Annum: | 164 |
| Weight: | 1.3Kg |
| Energy Transfer: | 60% |
All Edensprite® panels must be used in conjunction with a thermostat control system, they are not standalone heating panels, all panels supplied come with a certified A+ energy rating certificate.
Tags:
plinth
, 70W
, far-infrared
, F-IR
, eco-friendly
, commercial
, residential
, under-desk heater
, aluminium
,